Європейська Хартія для демократичних шкіл без насилля

Страсбург, 16 липня 2004

Вступне слово

Молоді люди з різних європейських країн за ініціативою Ради Європи, розробили цю Хартію для демократичних шкіл без насилля. Вона ґрунтується на визнанні основних цінностей і принципів, які розділяють усі європейці, у тому числі ті, які визнають Європейську Конвенцію з прав людини та основних Свобод.

Рекомендуємо всім школам прийняти до уваги Європейську Хартію як модель демократичного навчання без насилля в Європі.

<…>

Європейська Хартія для Демократичних Шкіл без Насилля

1. Усі члени шкільної спільноти мають право на безпеку та мир у навчальному закладі? та мирну школу. Кожен має можливість працювати для створення ефективного та сприятливого середовища як для навчання, так і для особистого розвитку.

2. Кожен має право на повагу до його особистості, незважаючи на будь-які особливості. Кожен має право вільно висловлювати свою думку і бути захищеним від дискримінації чи репресій.

3. Шкільне спільнота надає можливість кожному отримати інформацію про його права та обов’язки.

4. Кожний навчальний заклад має створити шкільне самоврядування, обране у відповідності з демократичною процедурою, яке складається з учнів, учителів, батьків, а також інших зацікавлених членів шкільної спільноти. Усі члени цього виборного органу мають право голосу.

5. Конфлікти та суперечності у навчальному закладі вирішуються мирним та конструктивним шляхом з урахуванням прав всіх членів шкільної спільноти. Кожен навчальний заклад забезпечує підготовку вчителів, батьків та учнів з питань запобігання та вирішення конфліктів за допомогою порад та посередництва.

6. Кожен випадок насилля досліджується та вирішується негайно, незважаючи на те, чи то учень, чи то інший член шкільної спільноти був ініціатором конфлікту.

7. Школа визнається частиною громадського суспільства. Представники інших громадських організацій здійснюють співробітництво для запобігання та вирішення проблем.